۱۰ گام بهره مندی از اصول ذن در منزل

از آنجایی که ناپایداری و تنش بسیار، باعث می شود که آرامش و آسایش در زندگی روز به روز کاسته شود، یکی از گزینه ها میان گزینه های اندکی که وجود دارد، این است که یک محیط آرام و بهشتی سرشار از صلح و آرامش در خانه خودمان ایجاد کنیم. به همین دلیل است که محبوبیت اصول ذن در طراحی داخلی افزایش یافته و یکی از گرایشهای امروزی شده است. اما معنی ذن واقعا چیست؟ در ژاپن، ذن یعنی مراقبه. در طراحی داخلی تعادل، هماهنگی و آرامش را نشان می دهد.
گرچه ذن سبک طراحی نیست و با یک کتاب از قواعد سختگیرانه همراه نیست،و اغلب با مینیمالیسم، سادگی همراه است. راهی برای ایجاد یک فضای آرام در منزل است که استرس و اضطراب روزانه شما را از بین ببرد. این ۱۰ گام ساده کمک به آرام کردن محیط منزل بر اساس اصول ذن میکند:

۱- از رنگهایی که روی سطح زمین میبینید استفاده کنید
طراحی الهام گرفته از ذن ،همه در مورد رنگ های طبیعی، با طیفی ملایم، مانند سفید، خاکستری، سایه های بژ یا صورتی، که باعث ایجاد احساس آرامش و راحتی میشود. هماهنگی رنگی بین عناصر مختلف بسیار مهم است و همچنین تداوم بصری بین دیوارها، مبلمان و زمین.
برای ایجاد حد فاصل رنگی در یک اتاق تک رنگ، ممکن است همیشه یک رنگ غالب که با اشیاء آنجا هماهنگ باشد انتخاب کنید مثلا پارچه های سفید با طیف خاکستری یا رنگ بژ با طیف قهوه ای صورتی ترکیب کنید. برای ایجاد تنوع دو رنگ که مناسبند را باهم ترکیب کنید یابا بازی با توناژ رنگهای مورد علاقه تان، رنگ مناسب را انتخاب کنید‌.

۲- زیر پاهایتان نرمی را تجربه کنید
پارکت و کفپوشهای چوبی همیشه انتخابهایی برای تجربه راحتی هستند. پارکت به رنگهای سفید، قهوه ای یا هر رنگ روشن دیگر انتخاب کنید، با انتخاب پارکتهای رنگی موجب هماهنگی با دیگر اتاقهای دیگر شوید.
کف رزینی برای یک فضای مدرن یا ساده بسیار راحت است. فرشهای پشمی احساس راحتی میدهند اما نگهداری آنها کمی سخت است. اگر فرش را انتخاب کردید، می توانید دکور سبک ذن خود را اصلاح کنید و بین اتاق ها را با تهیه چندین فرش از پشم یا پنبه خالص، تفکیک کرد. مجددا توجه کنید که رنگ فرش ها باید در رنگهای کف زمین یا در رنگهای طیف خاکستری وخاکی باشند.

۳- پارچه های طبیعی و سبک را انتخاب کنید
پارچه باید طبق قوانین طبیعی، سبک و راحت باشد. یکی از عناصر اساسی دکور بر اساس ذن، پرده هایی است که احساس گرمی و صمیمیت را به وجود می آورند، در عین حال جلوی سر و صدا و گرد و غبار بیرون را بگیرند. پارچه های طبیعی، مانند پارچه کتانی، پشم یا لنین تهیه کنید، و با بقیه اتاقهاهماهنگ کنید.
برای یک طراحی استادانه، پرده ها را با نورهای مختلف مد نظر قرار دهید تا جو متفاوتی را القا کند. دقت کنید تا به عنوان مثال پرده های زیبا را با میله های زشت و بی ارزش آویزان نکنید.

۴- بهره مندی از نور ملایم و طبیعی
برای یک فضای کاملا آرام، نورهای آرام، که الهام گرفته از طبیعت یا شمع هستند را با لامپهای فلورسنتی جایگزین کنید.از چندین منبع نوری برای کنترل شدت نور و روشنایی مناطق مورد نیاز، استفاده کنید.از چراغهای پرنور آویزان از سقف اجتناب کنید و ترکیبی از لامپهای سقف و کف زمین و دیوار و چراغهای غیر مستقیم برای نور خانه استفاده کنید.
برای اتاق خواب، چراغ های مطالعه بسیار کاربردی هستند و حس آرامش میدهد. اگر نور کم دوست دارید شمع های معطر را انتخاب کنید.

۵- مبلمان ساده و طبیعی داشته باشید
مبلمان سبک زین ساده است، در این سبک جزئیات پیچیده و تزئینات بیش از حد اجتناب شده است. مبلمان باید با کیفیت بالا واز مواد طبیعی ساخته شده باشند، زیرا احساس گرما و آرامش را به ارمغان می آورند. کمدها،قفسه ها نیز باید حس زندگی را القا نمایند و رنگی هماهنگ با دکور داخلی به کار برده شوند.مثلا اتاق خواب اتاق کلیدی طراحی داخلی به روش ذن است، در اینجا توصیه های ویژه ای برای مبلمان اتاق خواب بیان شده است:
تخت را در نزدیکی منبع نور طبیعی قرار دهید و از قرار دادن آن در مقابل درب یا محل عبور و مرور اجتناب کنید. ارتفاع تخت باید به اندازه ای باشد که احساس راحتی کنید، اما با تختهای مرتفع (بیش از ۵۵ سانتیمتر) معمولا احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.روکش تخت و بالاسری تخت را از چرم یک دست یا تیکه دوزی شده انتخاب کنید.
دکوراسیون تخت خود را تا حد امکان کم کنید. از موهار، پشم برای کوسنها استفاده کنید و در تعداد آنها اغراق نکنید. به جای بالش در سایز مختلف که برای خوابیدن یا خواندن روی تخت نگه میدارید، از میزهای عسلی کوچک کنار تخت که از ویژگی این نوع دکور است تهیه کنید.در انتخاب آن نیز دقت لازم را انجام دهید تا مناسب دکورتان باشد.برای مطالعه کردن نیز مبل راحتی که طراحی ساده داشته باشد را انتخاب کنید.

۶- دکوراسیون و تزیینات به حداقل برسانید
برای دکوراسیون دیوار یک کلمه وجود دارد: سادگی. از مجموعه نقاشی ها یا عکس ها اجتناب کنید و فقط کسانی را که از عزیزانتان هستند را نگه دارید. برای داشتن یک کتابخانه کاملا هماهنگ و زیبا، تمام کتابهایتان را با کاغذ تک رنگ پوشش دهید.

۷- اتاق را با عطرهای طبیعی دلباز کنید
استفاده از عودهای دست ساز، شمع ها یا موم و روغن های معطر، همه روش های طبیعی برای دلباز کردن اتاق است. عطر های تازه باعث آرامش در زمان خوابیدن میشود همچنین در زمان بیداری حس آسایش را تقویت می کنند.

۸- دستگاههای پخش کننده الکترونیکی را حذف کنید.
دستگاه های الکترونیکی اغلب منبع برهم زننده هستند و بنابراین در این نوع دکوراسیون نمیگنجند. با این حال، اگر نیاز به تلویزیون دارید مثلا انرا در اتاق خواب قرار دهید، در یک منطقه مجزا حتی برای آن یک کابینه مخصوص طراحی کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که تمام سیم ها و کابل ها را پنهان هستند زیرا فضای آرام کل محیط را برهم میزنند.

۹- آرامش را با گیاهان سبز به ارمغان بیاورید
گیاهان بخاطر رنگ سبزشان و تولید اکسیژن اثر آرام بخش دارند. بهر حال، از گلهایی که نیاز به نگهداری خاص دارند، و یا عطرهای ناخوشایند ایجاد میکنند، اجتناب کنید. برای مثال، درختان بونسای یا تراریوم های حلق آویز، انتخابهای خوبی هستند.

۱۰-  از بین بردن خرت و پرتهای اضافه
نگهداری لوازم و خرت و پرت را به حداقل برسانید و یا به طور کامل حذف نمایید، لوازم اضافی آرامش را برهم میزند.تنها موارد ضروری را نگه دارید،هر چیزی که باعث راحتی بیشتری شما می شود را اضافه کنید.

نوشته ۱۰ گام بهره مندی از اصول ذن در منزل اولین بار در مجله اینترنتی مد و سبک زندگی پوشانیک. پدیدار شد.