تاول پا و روش‌های پیشگیری از آن

یکی از بهترین حس‌های تابستان که بسیاری از افراد هم عاشق آن هستند حالی خوبی است که با پیاده‌روی، سفر و کوه‌پیمایی با دوستان تجربه می‌شود؛ اما همیشه یک نگرانی مهم در این راه وجود دارد: تاول پا. آیا تاول‌های پا به شما اجازه می‌دهند که از این لحظات بهترین استفاده را ببرید؟ جواب این سؤال تا حد زیادی روشن است: نه!

تاول پا و درمان تاول پا

درباره تاول پا بیشتر بدانیم

اول‌ازهمه بسیار مهم است که درباره علت وجود آمدن تاول پا بدانیم. تاول براثر اصطکاک به وجود می‌آید و بیشتر هم‌زمانی این اتفاق می‌افتد که پاها مرطوب، گرم و کثیف باشند. برای اینکه از به وجود آمدن تاول جلوگیری کنیم، باید پاها را تمیز، خنک و خشک نگه‌داریم که منجر به سالم و سرحال ماندن پاها شود.

این کار اصلاً کار سختی نیست و می‌توانید به‌خوبی آن را انجام دهید البته اگر که به‌سلامت پاهایتان به‌اندازه سلامت پوست دست یا صورتتان توجه دارید! یک‌چیزی را هم فراموش نکنید. هیچ‌وقت روی تاول پا چسب زخم نزنید. این کار یک روش موقت برای مقابله با تاول‌های سمج در پاهای حساس شما است و نمی‌تواند درمانی قطعی برای آن به‌حساب بیاید.

چطور از تاول پا جلوگیری کنیم؟

انتخاب جوراب مناسب

سعی کنید هر جورابی نپوشید بلکه جوراب مناسب که الیاف و بافت آن مناسب است را انتخاب کنید. فقط در این صورت است که می‌توانید از تاول زدن پا جلوگیری کنید. جوراب مناسب رطوبت و نم پا را کنترل کرده و به‌عنوان یک‌لایه محافظتی عمل می‌کند. از جوراب‌های نایلونی به‌جای نوع نخی استفاده کنید. جوراب‌های نخی رطوبت پا را جذب می‌کنند و درعین‌حال فضای کافی را برای تاول نگه می‌دارد. جوراب‌های نایلونی به پوست اجازه تنفس می‌دهند و نمی‌گذارند و فضایی برای رطوبت باقی نمی‌گذارند. یک راهکار دیگر آن است که شما می‌توانید دو جفت جوراب را روی‌هم بپوشید. البته احتمالاً در تابستان از این روش خوشتان نمی‌آید.

کفش مناسب بپوشید

اگر می‌خواهید اصطکاک و سایش را کم کنید، مراقب باشید که حتماً بین انتهای انگشتان پاهایتان و کفش فاصله باشد. از پوشیدن کفش‌هایی که فشار روی انگشتان پاهایتان می‌آورند پرهیز کنید.

نقش داروی مناسب برای پیشگیری

جلوگیری از تاول زدن واقعاً کار سختی است. برای این منظور باید پوست پاها را سفت کنید. می‌توانید تنتور بنزوِین را برای سفت کردن پوست پا روی آن بمالید. همچنین پابرهنه راه رفتن را در قسمت‌های خنک داخل و اطراف منزل امتحان کنید. این کار به سفت شدن کف پاهای شما کمک می‌کند.

جلوگیری و کم کردن از اصطکاک

هرکدام از تکنیک‌های زیر را می‌توانید برای جلوگیری از به وجود آمدن تاول در پاهایتان استفاده کنید:

  • پاهایتان را با استفاده از پودر تالک یا نشاسته ذرت خشک نگه دارید. اگر هرلحظه احساس کردید که جوراب‌هایتان خیس و مرطوب هستند، یک جفت جوراب تمیز دیگر بپوشید.
  • هیچ‌وقت فکر نکنید که داشتن پوست اضافه یا تاول عادی است. اگر احساس می‌کنید قسمتی از پوست پاهایتان مستعد تاول زدن است، مقداری «اکسید روی» را روی آن قسمت بمالید.

نوشته تاول پا و روش‌های پیشگیری از آن اولین بار در چی مُده | مجله آنلاین مد و فشن، زیبایی، سبک زندگی و دکوراسیون پدیدار شد.